o nas

Maciej Świderski

Nazywam się Maciej Świderski i od lutego 2020 roku, w ramach studiów doktoranckich pracuję nad różnymi kwestiami związanymi z dziedzictwem kulturowym europejskich osiedli mieszkaniowych. Jaki związek mają blokowiska z dziedzictwem kulturowym? Przede wszystkim taki, że ukształtowały całe pokolenia wschodnioeuropejskich mieszczuchów – to tutaj wiele z nas dorastało, to właśnie te przestrzenie kształtowały nasze wyobrażenia o świecie.

Moją bazą jest Vrije Universiteit w Amsterdamie, ale jako że od zawsze kochałem Ursynów, postanowiłem na jakiś czas porzucić beton holenderski na rzecz tego warszawskiego. To ja jestem odpowiedzialny za ursynowską i francuską część naszego projektu.

Niels van Manen

Nazywam się Niels, mieszkam w Amsterdamie i pracuję na tutejszej uczelni (Vrije Universiteit). Obecnie jestem zaangażowany przede wszystkim w projekt HERILAND – jestem jednym z jego koordynatorów. Mimo, że z wykształcenia jestem historykiem, zajmuję się przede wszystkim kwestiami związanymi z planowaniem przestrzennym i mapowaniem dziedzictwa kulturowego.

Odpowiadam za holenderską gałąź blokobrania, ale jestem szalenie ciekaw rezultatów jakie przyniosą nasze badania na Ursynowie. Byłem tu tylko raz, ale mogę śmiało powiedzieć, że to jedno z najprzyjemniejszych osiedli, jakie kiedykolwiek odwiedziłem.*

*Maciek kazał mi to napisać, ale w gruncie rzeczy trudno mi zaprzeczyć!

Projekt Heriland

HERILAND to ogólnoeuropejska sieć badawczo-szkoleniowa zajmująca się dziedzictwem kulturowym w odniesieniu do planowania i projektowania przestrzennego. Projekt finansowany jest z unijnego programu badań i innowacji Horizon2020 w ramach umowy o grant im. Marii Skłodowskiej-Curie nr 813883. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.